Plecy

Pestki dyni a walka z pasożytami

Zbliża się czas, gdy w wielu domach zaczyna się drążyć dynię przygotowując się na Halloween 🎃. Przy tej okazji warto przypomnieć, że często wyrzucane przez was pestki są zdrowsze od samego miąższu! #zerowaste

Dlaczego nie warto ich wyrzucać?

Mają świetny wpływ na:

  • układ nerwowy (bardzo duża wartość magnezu),
  • włosy, paznokcie i skórę,
  • odporność (zawartość cynku).

Cynk zawarty w pestkach dyni charakteryzuje się najlepszą przyswajalnością. W pestkach tych znajdziemy również witaminy – takie jak niacyna, kwas foliowy, a także fosfor i żelazo (leczące anemię). Stanowią źródło białka i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W swym składzie mają również fitosterole, fitosteryny oraz skwalen (obniżają poziom cholesterolu LDL we krwi, zapobiegają rozwojowi miażdżycy).

Dynia na Halloween i pestki dyni
Świeże pestki dyni Halloween

Pestki dyni mają jeszcze jedne, wyjątkowe właściwości:

Skutecznie pozwalają pozbyć się pasożytów❗

Jest to związane z dużą zawartością kukurbitacyny, która z powodzeniem pozwala uwolnić się od problemu. Pestki dyni działają na wiele, różnych robali. Stosuje się je w walce z: owsikami, tasiemcem, glistą ludzką, lambliami, tęgoryjcem dwunastnicy. I choć zdaje się to być niewiarygodne według polskich specjalistów ponad 80% populacji ma w sobie przynajmniej jednego pasożyta. To często pierwotna przyczyna powszechnych chorób, np. alergii, schorzeń neurologicznych, gastrycznych, psychiatrycznych.

Co ważne ❗️
Pestki należy spożywać na czczo, świeże (nie suszone), obrane z łupinek, najlepiej z cienką, zieloną powłoką. Po zjedzeniu wnętrza pestek układ nerwowy pasożytów jest paraliżowany, więc po ok. 2h od ich spożycia należy przyjąć środek przeczyszczający, aby uniknąć rozprzestrzenieniu toksyn z ich rozkładu.

Zawsze można pestki oczywiście uprażyć i chrupać jako przekąskę, lub dodać do sałatki lub zupy 😉.

Udostępnij: