Plecy
Chrzan z prostym składem na zdrowe święta Wielkanocne

Wielkanocne MUST HAVE & MUST KNOW

Chrzanić wszystko! 😅 Przepis na zdrową Wielkanoc 🐰. Święta wielkanocne to czas spotkań i jedzenia… Możesz spędzić go przyjemnie, bez wyrzeczeń czy poczucia winy. Zdrowo i chrzanowo – dlaczego? 🤔– o tym nieco dalej 👇.

Zdrowa Wielkanoc? Jak to zrobić? Zgodnie więc z wyliczeniem Nikosia z Poranka Kojota:

Pierwsze primo: ruch ❗

Przede wszystkim warto się ruszyć! Największy błąd to siedzieć całe święta przy stole lub przed telewizorem. Spacer po wielkanocnym śniadaniu na pewno nam nie zaszkodzi 😉.

Drugie primo: naturalne produkty ❗

Niech mają dobry, krótki skład. A jeśli umiesz, lubisz, masz czas – zrób samodzielnie: chleb, majonez, chrzan, pasztet…

Majonez
Polecam Majonez Kielecki – olej, musztarda, woda, jaja. Nie znajdziemy w nim przeciwutleniacza (E 385/ EDTA), regulatorów kwasowości, stabilizatorów, zagęszczaczy i barwników.

Chrzan
Polecam Chrzan Naturalny Piskorek, ponieważ jest bez przeciwutleniaczy (E 223, E 385), regulatorów kwasowości, stabilizatorów, zagęszczaczy, barwników i konserwantów – pirosiarczanu sodu. Kupiony w Spar.

Jajka
Dobrze, by były ekologiczne lub od rolnika (nie z hodowli klatkowej). Mamy wtedy pewność, że kury są hodowane bez użycia antybiotyków i innych leków, a karma pochodzi z upraw ekologicznych. Kupuję ekologiczne z Lidl.

Wędliny, pasztety
Polecam kiełbaski białe Dolina Dobra (dawniej Goodvalley), a także pasztet Pikok Pure marka własna Lidl. W składzie brak: mięsa oddzielonego mechanicznie, azotynu sodu, fosforanów E 450 – E 452, wzmacniaczy smaku, stabilizatorów, substancji zagęszczających, barwników, syropu glukozowego, maltodekstryny.

Chleb
Powinien składać się z mąki, ziaren, zakwasu lub drożdży i soli. Nie powinno być w nim miejsca na: emulgatory, stabilizatory, regulatory kwasowości, tłuszcze utwardzone, barwniki czy środki konserwujące.

Trzecie primo ultimo: umiar❗

Zawsze możesz też zmodyfikować przepisy na bardziej fit 🤷‍♀️. Do sałatki jarzynowej dodaj majonez zmieszany z jogurtem 1:1. Sernik przygotuj na mniejszej ilości cukru lub na erytrolu. Jajko ugotuj na wpół twarde, a wędliny i jajka jedz koniecznie z chrzanem. Dlaczego? Starty korzeń chrzanu pobudza produkcję soków żołądkowych, wspomaga trawienia białek zwierzęcych, dzięki czemu jedzenie będzie nieco mniejszym obciążeniem.

Przypominam także, że nieodzownym elementem świąt wielkanocnych jest też rzeżucha 🌱, która jest niskokaloryczna, zawiera witaminy z grupy B i C, spore ilości żelaza, kwasu foliowego, wapnia, a także błonnik. Warto ją dodawać do większości dań i potraw.

Udostępnij:

Zostaw odpowiedź